Advertisements
News

Weymouth drawn to Sholing away in FA Cup

by: theterras

0

Weymouth have been drawn to Southern League Division One South side Sholing in the second qualifying round of the Emirates FA Cup. The match will be played at The Mackoy Stadium on 21st September.

The draw for the Emirates FA Cup second round qualifying was made at Wembley Stadium on Monday afternoon.

This is the stage at which clubs from the National League North and National League South enter the famous competition.

And National League North table-toppers King’s Lynn Town have been drawn away at Alfreton Town, who are three places below them in the league.

Two of the weekend’s highest-scoring teams, Halesowen Town (7-1 victors over Lichfield City) and Stratford Town (6-1 winners over Boldmere St Michaels), have been paired together.

Bishop’s Stortford, who edged an eight-goal thriller at Dunstable Town, will host either East Thurrock United or Peterborough Sports.

And Beaconsfield Town, who were the first team in the hat following their win over Sutton Common Rovers on Friday night, will entertain Hemel Hempstead Town, the team for which England midfielder Harry Winks’s father used to play.

Second round qualifying ties will take place over the weekend of 20-22 September.

Winning clubs will receive £6,750 from The FA prize fund while losing clubs will collect £2,250.

Second round qualifying draw:

1 Marine v Dunston or Sunderland RCA
2 Southport v Scarborough Athletic or Marske United
3 Chester v Altrincham
4 Curzon Ashton v Blyth Spartans
5 Bradford (Park Avenue) v Morpeth Town
6 Irlam v York City
7 Tadcaster Albion or Ashton United v Pontefract Collieries
8 South Shields or Colne v Thornaby or Ossett United
9 1874 Northwich v Whitby Town
10 FC United of Manchester or Atherton Collieries v Warrington Town or City of Liverpool
11 Trafford v Darlington
12 Gateshead v Ramsbottom United
13 Guiseley v Stockton Town
14 Lancaster City or Northwich Victoria v Spennymoor Town
15 Runcorn Town v Farsley Celtic
16 Alfreton Town v King’s Lynn Town
17 Stamford v Boston United
18 Leamington v Chasetown
19 Kettering Town v Sutton Coldfield Town or Redditch United
20 Belper Town v Witton Albion
21 Loughborough Dynamo v Tamworth
22 AFC Telford United v Nantwich Town
23 Rushall Olympic v Banbury United or Gainsborough Trinity
24 Halesowen Town v Stratford Town
25 Boston Town v Leek Town
26 Buxton v Corby Town
27 Matlock Town v Kidsgrove Athletic
28 Hednesford Town v Barwell
29 Kidderminster Harriers v Stafford Rangers
30 Coalville Town v Stourbridge
31 Beaconsfield Town v Hemel Hempstead Town
32 Corinthian Casuals v Chelmsford City
33 Kingstonian v Grays Athletic
34 Walthamstow v Abbey Rangers
35 Balham v Royston Town
36 Tonbridge Angels v Eastbourne Borough
37 Margate v Concord Rangers
38 Hendon v Deeping Rangers or AFC Sudbury
39 St Ives Town v Waltham Abbey or Canvey Island
40 Maidstone United v Cheshunt
41 Potters Bar Town v Hornchurch
42 Bishop’s Stortford v East Thurrock United or Peterborough Sports
43 Dulwich Hamlet v Bognor Regis Town
44 Sutton Athletic or Flackwell Heath v Slough Town
45 Billericay Town v Basildon United
46 Tooting & Mitcham United v Dorking Wanderers
47 Hadley v Ramsgate or Arundel
48 Leatherhead or Lewes v Bowers & Pitsea
49 Cray Wanderers v Soham Town Rangers
50 Harrow Borough v Carshalton Athletic
51 Biggleswade v Chertsey Town
52 St Neots Town or Biggleswade Town v Ware
53 Badshot Lea v Hayes & Yeading United
54 Lowestoft Town v Dereham Town or Needham Market
55 Barton Rovers v Hitchin Town
56 Enfield Town v Braintree Town
57 Maldon & Tiptree v Wingate & Finchley
58 Moneyfields v Whyteleafe
59 Hartley Wintney v Chichester City
60 Metropolitan Police or Horsham v Dartford
61 St Albans City v Hastings United or Worthing
62 Kings Langley v Folkestone Invicta
63 Haringey Borough v Staines Town
64 Farnborough v Wealdstone
65 Welling United v Chipstead
66 Chesham United v Hampton & Richmond Borough
67 Weston Super Mare v Merthyr Town
68 Sholing v Weymouth
69 Hereford v Truro City
70 Portland United v Salisbury
71 Havant & Waterlooville v Taunton Town
72 Cirencester Town v Chippenham Town
73 Tavistock or Shepton Mallet v Highworth Town
74 Tiverton Town v Bristol Manor Farm
75 Poole Town v Hungerford Town
76 Swindon Supermarine v Bath City
77 Oxford City v North Leigh
78 Kidlington v Gloucester City
79 Brackley Town v Cinderford Town
80 Blackfield & Langley v Dorchester Town

Advertisements